I.Сабақтың тақырыбы: Салт - дәстүр - асыл қазынам.
II.Сабақтың мақсаты: 1. Оқушыларға қазақ халқының салт -
дәстүрлері мен әдет - ғұрпының тәрбиесіне
мәнін ұғындыру.
- Білім мен білік дағдыларын дамыту.
3.Оқушының бойына адамгершілік
қасиеттерін қалыптастыру, халық өнегесін
дәріптеу.
III.Сабақтың көрнекілігі: Салт - дәстүр. слайд
IV.Сабақтың әдісі - тәсілдері: түсіндіру, сұрақ-жауап.
V.Сабақтың барысы: І. Ұйымдастыру.
ІІ.Үнтаспадан: "Тойбастар күйі" ойналып тұрады.
1.Кіріспе:
Мұғалім: Құрметті қонақтар, оқушылар!
Бүгінгі тәрбие сағатымыз "Қазақтың салт - дәстүрлері - асыл қазыналары" асыл мұраларын оқушылардың бойларына сіңіру болып табылады.
Бала тәрбиесіне жалпы адам тәрбиесіне терең мән беріп, оның сәтті қағидалары мен ережелерін жасағандардың бірі - өзіміздің қазақ халқы.
Салт әр ұлттың, халықтың діні мен сеніміне, тұрмыс - тіршілігіне, ұлттық құрылым ерекшілігіне сәйкес ғасырлар бойы жинақталып, өмірдің өзі туғызған ғұрыптар тұғырының негізі. Қазақтың бірнеше салт - дәстүрлерін атап өтсек.
1.Жүргізуші:
Өнерлі халық - өміршең халық,
Қазахтың әдет - ғұрпына, салт - дәстүрлеріне бағытталған. "Салт - дәстүр - асыл қазына" атты ашық сабақ тәрбие сағатын бастаймыз.
2.Жүргізуші:
Ата салтым - асыл мұрам ардағым,
Бабалардың жалғастырар арманын.
Сан ғасырда қалпын бұзбас қадірлі,
Өткенімді бүгініммен жалғадым.
1.Жүргізуші:
Қазағымның салт - дәстүрі жаңғырған,
Тәлімді ой сынағы, тәрбие көзі қалдырғын.
Салт - дәстүрді ардақтайтын ағайын,
Қазақ атты үлкен, кіші балдырған.
2.Жүргізуші:
Жиналыппыз, сәтті күні бәріміз де,
Үлкен, кіші, жасымыз,кәріміз де.
Төрлетіңіз, қадірменді қонақтар,
Гүл-гүл жайнап мына біздің төрімізге.
1.Жүргізуші:
Жақсы дәстүрді сақтаған жарар
Болмаңдар ескі үрдіс деп қарап
Салт-дәстүр ішіндегі бала тәрбиесіне
Байланысты тәрбие дәстүріне тоқтамақ.
І. бөлім: Қазағымның дәстүрлері-ай
Ән. Қазағымның дәстүрі.
1.оқушы: Шашу, шашу, шашайық,
Ақ сандықты ашайық.
Бұл мереке, бұл тойда
Керемет рәсім жасайық!
2.Оқушы: Сүйінші, сүйінші дүниеге сәби келді!
3.оқушы: Әже
Ой айналайын балам, бұл қуанышты хабар ғой. Сүйінші сұрау-шын қуаныштың белгісі. Қазақ сүйіншіден нені аяған.Мінеки сүйіншіңді ала ғой.
1.Жүргізуші:
Сәби дүниеге келгенде, кіндік кесу (салты).
Кіндік кесер:
4.Оқушы: Нәресте туған сәтте оның кіндігін әйелдер (кіндік шешесі) дайын тұрады.Кіндік кесу мәртебелі, абыройлы іс.
2.Жүргізуші:
Қазақтың ғұрыптарының бірі "Ат қою" рәсімі. (көрініс).
5.Оқушы: Балаға ат қоюды ауылдың беделді азаматы азан шақырып, баланың құлағына үш рет естіріп айқайлап қайталаған.
Ата: Сенің атың Мырзабек.
Бата: Әнет бидей елінің ағасы бол,
Халқыңның Қазбектей данасы бол.
Жер, суды жау қалмақтан қорғап қалған.
Бөгенбайдай жұртыңның панасы бол.
Ер сырымдай халқыңның көсемі бол.
Тоқсан бидей үш жүздің шешені бол.
Әумин!
1.Жүргізуші: Қазақтың әдет-ғұрыптарының бірі-Қалжа.
6.Оқушы:Қалжа. Жас босанған әйелге арнаулы мал сойылып беріледі.
Бұл сыйластықтың құрмет әрі босанған әйел белін тез бекітіп,
сауығып кетсін дегені.
7.Оқушы: Шілдехана.
Жаңа туған нәрестенің құрметіне жасалатын ойын-сауық той.
2.Жүргізуші:
Халқымыздың сан ғасырлық тыныс-тіршілігіне байланысты ұлттық тәлім-тәрбиеге қатысты салт-дәстүр, әдеп-ғұрыптары бар. Соның бірі - бала туылғаннан кейін баланы бесікке бөлеу дәстүрі
1.Жүргізуші:
Бесік, қасиетті, киелі құтты мүлік, сәбидің алтын ұясы болып есептеледі.
"Ел іші - алтын бесік" - деген сөз бесіктің құдіретін көрсетеді.
Бесік түгел ағаштан жасалады.
Бесікті қазақ құрмет тұтуы соншалық кейде атасы жатқан бесікке немерелері жатқан.
Бесікке салу рәсімі:
Әже: Тыштырма үлестіреді.
Түбегіңді, шүмегіңді салайын.
Денең таза болсын деп
Бас жастықша салайын
Басың жұмсақ болсын деп,
Екі бел жастаншы
Бел көрпені салайын.
Сымбатты, сұлу өссін деп,
Тартпа бауды тартайын
Сымға тартқан сүйектей.
Денең сұлу болсын деп
Жабуыңды жабайын.
Жел, суық тимей қалсын деп.
Бесік жыры:
Әлди,әлди, ақ бөпем,
Ақ бесікке жат, бөпем.
Жылама, бөпем,жылама,
Жілік шағып берейін,
Байқұтанның құйрығын
Жіпке тағып берейін.
Әлди,әлди, аппағым,
Қойдың жүні -қалпағың.
Жұртқа жаман болса да,
Өзім сүйген аппағым.
Әлди ,әлди, шырағым,
Көлге біткен құрағым.
Жапанға біткен терегім,
Жаным менің, жүрегім.
2.Жүргізуші: Жас нәресте туылғаннан қырық күн толғаннан кейін қырқынан шығару салт-дәстүрі жасалады.
Қырқынан шығару (салт)
9.Оқушы:Баланың туғанына қырық күн толған соң, ыдысқа қырық қасық сы құйып шомылдырады. Ол сәбидің жан-жүйесінің қалыптасып дені сау болып өсуіне деген ақ тлектен шыққан.
2.Жүргізуші:Баланың қырқынан шыққыннан кейін алғашқы көйлегін...
10.Оқушы: Иткөйлек.
Жаңа туған нәрестенің алғашқы көйлегін иткөйлек деп атайды. Өйткені ол кәдімгідей көйлек сияқты тігілмейді, жөрмелеп, іліп қана тігеді. Бала қырқынын шығарылғаннан кейін әлгі көйлекке тәтті түйіп оны иттің мойнына байлап жібереді. Итті балалар жетіп, немесе шақырып, ұстап тәттісін бөліседі. Иткөйлекті баласы жоқ келіншектер ырым қылып алады.
1.Жүргізуші:Әдетте сәби аяғынан тәй-тәй басып жүре бастағанда оның тұсауын кеседі.
11.Оқушы: Тұсау кесу салт-дәстүрі (көрініс)
Сәбиді қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен.
Тұсау кесердің жібін дайындаудың бірнеше түрлері, жолдары,сенімдері де бар. Көбейіп көгере берсін деп көк шөптен есіп жасайды.Бай болсын деп малдың тоқ ішегінен де жасайды. Адал болсын деп ала жіптен де жасайды.
Ән: Тұсау кесу
Жолың болсын деселік,
Жолыңа нұр төсейік.
Жарылқасын алдыңнан.
Тұсауыңды кесейік!
Тұсауыңды кесейік!
Күрмеуіңді шешейік.
Әже:
Қаз, қаз балам, қаз балам,
Қадам бассаң мәз болам
Тағы, таңы баса ғой,
Тақымыңды жаза ғой.
Қаз баса ғой қарағым,
Құтты болсын қадамың!
Бата.
Тұсауың кесілді , құлама,
Тізеңді жаралап жылама.
Құлындай құлдырап жүгірші,
Қәнеки,өзіңді сына да.
Секірсең құздардан сүрінбе,
Шыңдарға шыққанда бүгілме.
Болаттай қабырғаң қатайып,
От ұшқын ойнасын түрінде.
Ұзақ боп Инша Аллах өмірің,
Тасысын шаттықтан көңілің.
Жарқырап күн санап өсе бер
Әумин.
2-жүргізуші: Қыз балаға құлақ тесу рәсімі жасалады.
12.Оқушы: Құлақ тесу.
Қыз баланың құлағын тесу үшін қыздың шешесі, жеңгелері, апалары жиналады.Құлақты уқалап, жанын кетіріп қыздырылған жуан инемен немесе кәдімгі тарымен теседі.
1-жүргізуші: Ер баланы сүндеттейді.
13.Оқушы: Сүндет той.
Ер баланы 3,5,7, тақ жасында сүндетке отырғызылады. Себебі сүндеттеу денсаулыққа, тазалыққа да пайдасы бар.Баланы сүндеттеу үлкен рәсім ол ата-ананың борышы сүндет той деген сияқты жөн жоралғылар жасалады.
2-жүргізуші: Мектеп жасына толған баланың мектепке баруын не дейміз?
14.Оқушы: Тіл ашар.(дәстүр)
Бала 7-жасқа толғанда әке-шешесі, не ата-ажесі қолынан жетектеп мектепке оқуға апарады. Баланың мектепке баруына ауыл-аймақ болып қуаныштап Тіл ашар тойына арнап шашу шашады.
Қариялар жас балаға "хатты тез танып, кітапты көп оқып, Лұқман Хакім, Атымтай Жомарт, 12 ғалымның тілін білсін деп" бата беріп тілек тілейді.
1-жүргізуші: Жас баланың алғашқы атқа мінуін...
15.Оқушы: Тоқымқағар.(дәстүр)
Тоқымқағар - жас бала алғаш атқа қонып, алыс сапарға алғанда үлкендер жолаушы жүргенде үйдегілер ақ сарбас қой атап сойып, кәделі дастархан жайып көрші-қолаң, туыс-туғандарына той жасап береді. Осы тойды тоқымқағар деп атайды.
2-жүргізуші: Алыстағы ағайынан,жақындағы көршің артық .
16.Оқушы. Ерулік
Бір ауылға басқа жақтан көшіп келіп қоныстанған жанұяны көршілері
шақырып ,үй -жайын көрсетіп,елге келдің жатырқамай аралас-құралас
болайық деген ниетпен дастархан жайып ас беретін болған.
Осы қарым -қатынасты ерулік беру деп атаған.
1-жүргізуші:
17.Оқушы. Байғазы.
Балалардың, жастардың жаңа киімі үшін берілетін ақшалай, заттай берілетін сый. Байғазы сұраудың еш артықтығы жоқ.
2-жүргізуші: Малды ен салып атауды бәсіре дейді.
18.Оқушы. Бәсіре
Бәсіре - қазақ шаңырағында дүниеге ұл бала келгенде, сол күндері туған құлынды немесе ботаны атайды. Қыз ұзатылғанда немесе жиен алғаш келгенде меншіктеп аталатын ен салынған мал.
1-жүргізуші:
19.Оқушы. Босаға майлау.
Жастар шаңырақ құрғанда немесе біреу жаңа үй алғанда жақын туған-туыстары келіп жаңа үйдің босағасына май жағу салтын жасайды. Ол осы үй берекелі майдай жұғымды, көптің үйі болсын деген ниетпен босаға майлаған адамға кәде берілуі тиіс.
20.Оқушы. Енші
Қазақтың ұрпақтан-ұрпаққа жалғасып келе жатқан дәстүрі ер балалар
жеке үй болып бөлек шыққанда ата-анасының бөліп беретін мал мүлкін
енші деп атайды.
Еншісіз ұл , кәдесіз қыз болмайды деген қазақ мәтелі осы дәстүрден айтылған.
21.Оқушы. Асату.
Ет желініп болған соң төрде отырған ақсақал табақта қалған етті жас
балалар мен жас жігіттерге таратады.
22.Оқушы. Аманат.
Бір адамның екінші біреуге беріп жіберген заттарын аманат деп атаған.
Аманатқа қиянат жасауға болмайды.
23.Оқушы. Сыбаға.
Құрметті қонаққа немесе өздерінің жақын -жуығына сақтаған кәделі ет мүшелері.
Ән.Қазақы дәстүрлері-ай.
2.Жүргізуші.
Бауырласқан тәніміз ,
Бұзылмаған антымыз.
Кең далалы ежелгі,
Қазақ дейтін халқымыз.
Өзге ұлттай біздің де,
Бас дәстүр мен салтымыз.
ІІ. Бөлім.
Ой танымдық сұрақ -жауап.
1.Жүргізуші.
Мына қоржында асықтар салынған .Ол асықтардың бетінде сан жазылған қорржыннан кез келген бір асықты аласыңда. Шыққан санға байланысты сұрақ қоямыз.
Үш саны.
Үш арсыз.
Ұйқы арсыз, күлкі арсыз ,тамақ арсыз.
Үш сауап.
Шөлге құдық қазған, өзенге көпір салған,жолға ағаш екен.
Үш биді атаңыз.
Төле би,Қазбек би, Әйтеке би.
Үш тоқтам.
Ой,ақыл,шешім.
Үш жүзді атаңыз.
Ұлы жүз ,орта жүз, кіші жүз.
Үш қасиет.
Өліде аруақ,малда кие, аста кепиет.
Үш қадірсіз.
Жастық ,денсаулық ,жақсы жар.
Үш арыс.
Сәкен Сейфуллин,Бейімбет Майлин, Ілияс Жансүгіров.
Үш қадірлі.
Ырыс, бақ, дәулет.
2.Жүргізуші.
Төрт саны.
Төрт қымбат.
Алтын ұя Отан қымбат ,
Құт-береке атаң қымбат.
Мейірімді анаң қымбат,
Бәрінен де ұят пенен ар қымбат.
Әлемннің төрт негізі.
От, су, ауа, топырақ.
Төрт құбыла.
Батыс,шығыс,солтүстік, оңтүстік.
Төрт мұхит.
Үнді, Атлант, Тынық, Мұзды мұхит.
- Жүргізуші.
Бес саны.
Бес асыл.
Талап еңбек, терең ой, қанағат, рақым.
Бес дұшпан.
Өсек, өтірік, мақтаншақ, еріншек, бекер мал шашпақ.
Бес қару.
Садақ, найза, қылыш, айбалта, шоқпар.
Бес жақын кімдер.
Тату болса ағайын жақын.
Ақылшы болса апайың жақын.
Бауырмал болса -інің жақын.
Инабатты болса -келінің жақын.
Алдыңа тартқан адал асын,
Қимас жақын қарындасың.
2.Жүргізуші.
Жеті саны.
Жеті қазынаны атаңыз.
Ер жігіт, сұлу әйел, ілім-білім, жүйрік ат, құмай тазы, қыран бүркіт, берен мылтық.
Жеті атаны атаңыз.
Әке, бала, немре, шөбере, щөпшек, немене, туажат.
Жеті жұт.
Құрғақшылық, мал жұтау, оба, өрт, соғыс, жер сілкіну, сел (тасқын).
Жеті жетімге нелер жатады?
Халқына сенімсіз хан жетім.
Суы жоқ құдық жетім.
Тыңдаусыз қалған сөз жетім.
Иесіз қалған жер жетім.
Басшысы жоқ - ел жетім.
Аққу - қазсыз көл - жетім.
Шәкіртсіз ұстаз жетім.
Жеті күнді атаңдар?
Бүгін - дүйсенбі.
Ертең - сейсенбі.
Бүрсігүні - сәрсенбі.
Арғы күні - бейсенбі.
Ауыр - күні жұма.
Соңғы күні - сенбі.
Азына - жексенбі.
Ән: Дастархан
1.Жүргізуші:
Ата дәстүр абырой көтергенде,
О, бұл сөздер сүйектен өтер демде!
Тоқталамыз енді біз, ал халайық,
Қанатты сөз, мақал мен мәтелдерге.
"Сөздің көркі - мақал" деген ұғым бар. Мақалдап сөйлеу жарысы.
Оқушы.
-Ассалаумағалейкум ата.
Ата: Алыстан алты жасар бала келсе, алпыстағы шал сәлем береді.
Амансың ба балам! "Қуыс үйден құр шықпа" деген,кел отыр тізеңді бүк.
Оқушы: "Сыйлап берген су, сатып алған балдан артық"дегендей жайғассақ жайғасайық.
Ата: "Сыйға сый, сыраға бал" демекші өзің тәуір -ақ бала екенсің мен бірнеше сөз жасырайын мақал құрастыршы.
1.Ата: Аз ... бітер, көп бітер.
Оқушы."Аз да бітер, көпте бітер, татулыққа жетер" демекші татулықпен ауызбіршілікке не жетсін.
2.Ата: Алтау ... , төртеу ...
Оқушы:"Алтау ала болса ауыздағы кетеді, төртеу түгел болса төбедегі келеді"
3.Ата: Бірлік ...
Оқушы:Бірлік түбі - тірлік" деген ғой бабаларымыз, бірлік болсын.
4.А Ұяда... ұшқанда ...
О (Ұяда не көрсең, ұшқанда соны көресің)
5.А Ата... бала ...
О (Ата - бәйтерек, бала жапырақ)
6.А Ер... ез ...
О (Ер бір өледі, ез мың өледі)
7.А Өле... бөле ...
О (Өле жегенше, бөле же)
8.А Таяқ... сөз ...
О (Таяқ еттен өтеді, сөз сүйектен өтеді)
9.А Мал... жер ...
О (Мал баққандікі, жер жыртқандікі)
10.А Тентек... ақыл ...
О (Тентектің ақылы түстен кейін кіреді)
11.А Сүйіндіреді... күйіндіреді ...
О (Жақсы сөз сүйіндіреді, жаман сөз күйіндіреді)
12.А Мысық... тышқан ...
О (Мысыққа ойын керек, тышқанға өлім керек)
13.А Мектеп... білім ...
О (Мектеп - кеме, білім - теңіз).
14.А Жақсы... орман
О (Жақсы аға орман, жақсы іні қорған).
15.А Атың ... қанатың
О (Атың жақсы болса қанатың, ағайын жақсы болса санатың).
16.А Жақсыны ... жат
О (Жақсыны жат етсен, жатқа күлкі боларсың).
17.А Анадан ... артық
О (Анадан артық дос бар ма? , ашудан артық қас бар ма?).
Ата: Биік төбеге шықсаң көзің ашылады, жақсымен сөйлессең көңілің ашылады дегендей көңіліміз марқайып қалды ғой. Бәрекелді балам, жарайсың.
2-жүргізуші:
Әдеп-ғұрып, салт-дәстүрі қазақтың,
Жарасымды, ұнасымды ғажап шың.
Ұмыт болған дәстүрлерін сақтайық,
Насихаттап жаңғыртудан қашпайық.
1.Жүргізуші
Жылдар,жылдар тарихтың мол беттері,
Сен әкелген жақсылықтар көп тегі.
Көңіліңді алат сезімге баурайды,
Халқымыздың бүгіні мен ертеңі.
2.Жүргізуші
Мәнге толы қазағымның ғұмыры,
Сан асылдан ашылып тұр тұғыры.
Кеше ғана керексіз деп тастаған,
Ғажап екен әдебі мен ғұрыпы.
1.Жүргізуші
Қазақ биі.С
ІІІ.Бөлім. Ой, түю, оз ойын білдіру.
Қортындылау.
ТОЛЫҚ ЖҮКТЕУ
Внимание! У Вас нет прав для просмотра скрытого текста.